PZPS: Wygrali wszystko – podsumowanie sezonu reprezentacyjnego SMS w Spale

clip_image001

W Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale odbyło się uroczyste podsumowanie sezonu reprezentacyjnego uczniów spalskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W uroczystości udział wzięli: Adam Korol – Minister Sportu i Turystyki, Andrzej Lemek – Wiceprezes, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Włodzimierz Sadalski – Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia PZPS. Wśród gości byli także byli dyrektorzy COS OPO w Spale Zbigniew Tomkowski oraz Waldemar Kwiatkowski, poseł Jan Tomaszewski, grono pedagogiczne SMS, a także trenerzy seniorskiej reprezentacji Polski Stephan Antiga i Philippe Blain.

Honorowe miejsce zajęli oczywiście mistrzowie świata i Europy – reprezentacja Polski kadetów.

„Okazja jest specyficzna” – mówił witając zebranych gości Dyrektor SMS Spała Leon Bartman. – Rzadko zdarza się by jakaś drużyna w grach zespołowych osiągnęła w Europie i na świecie taką dominację jak nasi zawodnicy. W tym roku uczniowie naszej szkoły wygrali wszystko: Mistrzostwo Europy, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy i Mistrzostwa Świata – do tego nie przegrywając żadnego meczu ze swoimi rówieśnikami na świecie.

Zebrani goście obejrzeli film, podsumowujący najważniejsze momenty turniejów wygranych przez naszych kadetów. Odczytany został też list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do reprezentacji kadetów po ich zwycięstwie w Mistrzostwach Świata w Argentynie.

Minister Adam Korol przyznał, że ostatnio, także dzięki sukcesom naszych reprezentantów, wyjątkowo często ma do czynienia z piłką siatkową: – Przyjmowałem chłopaków w ministerstwie, brałem udział w ogólnopolskim rozpoczęciu roku Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Nie tak dawno byłem na podsumowaniu działalności SOS, więc z tą dyscypliną mam ostatnio wiele wspólnego. Po wspomnianej wizycie kadetów pozostała w ministerstwie pamiątka, bowiem przejęci spotkaniem zawodnicy zapomnieli zabrać ze sobą z powrotem… puchar MŚ, o czym nie zapomnieli żartobliwie wspomnieć minister Korol i dyrektor Bartman.

Minister gratulował młodym zawodnikom i życzył im znalezienia się w seniorskiej reprezentacji. – Przeszliście pierwszy etap, teraz zaczyna się prawdziwa zabawa w siatkówkę, ale na pewno dacie radę. Wywołany tym do wypowiedzi trener Stephane Antiga podsumował krótko: – Teraz macie nowe wyzwanie z juniorami i macie próbować wygrać. Będzie ciekawie – dodał z uśmiechem trener seniorów.

Wiceprezes PZPS, Andrzej Lemek dziękował dyrektorowi Bartmanowi i dyrektor Klatce za opiekę nad zespołem i stworzenie im oraz pozostałym uczniom SMS optymalnych warunków do treningu i nauki, a Ministerstwu Sportu i Turystyki za wkład finansowy i pomoc dla szkoły.

Swoje życzenia dołączył obecny na uroczystości poseł Jan Tomaszewski: – Zdobyliście już mistrzostwo świata, więc idziecie już śladami mistrzów. Co wam pozostało? Złoto olimpijskie! Tego wam serdecznie życzę.

– Chłopaki postawili bardzo wysoko poprzeczkę i trudno będzie ten poziom utrzymać, ale jak powiedział Kuba [kapitan reprezentacji – Jakub Kochanowski], będziemy się bardzo starać, aby było tak dalej, jak w tym sezonie – podsumował trener mistrzowskiej drużyny Sebastian Pawlik.

Swoje podziękowania, między innymi dla grona pedagogicznego SMS, mieli okazję wyrazić sami zawodnicy, a wśród składanych przez nich obietnic były nie tylko te dotyczące spełnienia mocno wyśrubowanych teraz oczekiwań sportowych, ale też pomyślnego zdania czekającej ich w tym roku matury.

Autor/Źródło: FG

M.Sz.