PZPS: Wiosenne kwalifikacje olimpijskie

1

Wiosną: ramowo 14 maja – 5 czerwca odbędą się kolejne, ostatnie turnieje kwalifikacyjne mężczyzn do Igrzysk Olimpijskich Rio de Janeiro 2016.

W Tokio, w drugiej połowie maja rozegrany zostanie turniej interkontynentalny połączony z kwalifikacjami azjatyckimi. Awans uzyskają cztery drużyny z miejsc 1 – 3 plus minimum jedna najlepsza z Azji – łącznie cztery zespoły.

W stolicy Japonii zagrają: Australia, Chiny, Iran, Japonia, Francja, Polska, Wenezuela i Kanada.

W tym samym czasie w drugim turnieju interkontynentalnym, którego miejsce nie jest jeszcze znane o jedną przepustkę do Rio zagrają: Chile (trzeci zespół kwalifikacji w Ameryce Południowej), Meksyk (trzeci zespół kwalifikacji w strefie NORCECA) oraz drugi i trzeci zespół po afrykańskich kwalifikacjach olimpijskich (zwycięzcę i drużyny z miejsc 2 drugiego oraz trzeciego poznamy 14 stycznia br.).

Paszporty olimpijskie już posiadają: Brazylia (gospodarz), USA (zdobywca PŚ), Włochy (drugi zespół PŚ), Argentyna (zwycięzca kwalifikacji w Ameryce Południowej), Kuba (zwycięzca w strefie NORCECA), Rosja (zwycięzca kwalifikacji w Europie). Do tego grona wkrótce dołączy zwycięzca kwalifikacji w Afryce (14 stycznia).

W turnieju olimpijskim zagra 12 zespołów.

Autor/Źródło: Janusz Uznański – Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej

 

M.Sz.