PZPS: Stephane Antiga w debacie o kondycji polskiego sportu w roku 2016

DSC0058

W czwartkowe przedpołudnie Stephane Antiga, trener Reprezentacji Polski mężczyzn – Mistrzów Świata wziął udział w debacie „Kondycja Polskiego Sportu 2016”.

W siedzibie redakcji Rzeczpospolita o stanie przygotowań do najważniejszych wydarzeń sportowych roku 2016, a przede wszystkim Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, na 170 dni przed ich początkiem rozmawiali: Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki, Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Jarosław Sroka – Członek Zarządu „Kulczyk Holding”, sponsora PKOl, Stephane Antiga – Trener Reprezentacji Polski siatkarzy, Czesław Lang – Dyrektor Tour de Pologne, Jerzy Skucha – Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Uczestnicy debaty wymieniali poglądy i dyskutowali między innymi o:

– Kapitale sportowym otwierającym 2016 rok.

– Medalowych szansach polskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich Rio de Janeiro 2016.

– Kwalifikacjach już zdobytych przez Reprezentantów Polski na Igrzyska i w jakich dyscyplinach mamy jeszcze  szanse w kwalifikacje.

– Współpracy i zakresie działań MSiT i PKOL w odniesieniu do przygotowania naszej Reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016.

– Roli zaplecza treningowego w przygotowaniach zawodników do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Europy i innych ważnych zawodów sportowych.

– Wkładzie Centralnych Ośrodków Sportu w budowaniu siły polskiego sportu.

– Mówi się o nas, że mamy szanse na medal w Rio, ale my jeszcze nie mamy zagwarantowanego udziału w turnieju olimpijskim – zauważył Stepahane Antiga, selekcjoner naszej kadry narodowej. – System kwalifikacji olimpijskich w siatkówce jest bardzo skomplikowany i długi. Niewiele brakowało abyśmy awansowali z ubiegłorocznego Pucharu Świata. (Polacy wygrali dziesięć z jedenastu spotkań zajmując trzecie miejsce, niestety nie premiowane awansem – przyp. red.).

Potem walczyliśmy ciężko w turnieju kontynentalnym w Berlinie. Teraz przed nami zawody ostatniej szansy, pozornie łatwiejsze od poprzednich, ale zwracam uwagę, że poziom siatkówki światowej bardzo się wyrównuje i trzeba być bardzo czujnym. Widzę jednak, że moi zawodnicy bardzo ciężko i solidnie pracują i wiem, że uczynimy wszystko by zagrać i to dobrze w turnieju olimpijskim – dodał trener siatkarskiej reprezentacji Polski.

Partnerem debaty była Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. a miała ona miejsce na 100 dni przed Światowym i Azjatyckim jednocześnie Turniejem Kwalifikacyjnym siatkarzy Tokio 2016, który rozpocznie się 28 maja. W stolicy Japonii prócz gospodarzy Azję reprezentować będą Iran, Australia i Chiny (najlepsze drużyny Azji według rankingu FIVB). Obok nich na parkiecie Tokyo Metropolitan Gymnasium staną zespoły z drugich miejsc kwalifikacji kontynentalnych obu Ameryk (Kanada i Wenezuela), a z Europy oprócz nas także Francuzi. Olimpijskie paszporty w Tokio wywalczą cztery zespoły, ale ponieważ Światowy Turniej Kwalifikacyjny dubluje się z Azjatyckim Turniejem Kwalifikacyjnym, jeden z tych biletów jest zarezerwowany dla najlepszej drużyny z Azji.

Relacje z debaty na www.rp.plwww.tv.rp.pl, TVP Sport.

Autor/Źródło: Janusz Uznański – Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej

M.Sz.