PZPS: Stephane Antiga: trudny tydzień na początku stycznia w Berlinie

151205PALCZYNSKI025

– Tydzień na początku stycznia w Berlinie będzie bardzo trudny – powiedział trener reprezentacji Polski Stephane Antiga podczas ostatniego przedsięwzięcia Europejskiej Konfederacji Siatkówki (CEV) w Luksemburgu#RoadToRio. – Przede wszystkim dlatego, że w rywalizacji ośmiu drużyn awans olimpijski uzyska tylko zwycięzca.

Stephane Antiga podkreślił, że do turnieju w Berlinie „Polska podchodzi z maksymalną motywacją.” – Zrobimy wszystko, żeby nasi kibice mogli dzielić się z zawodnikami wspólną radością z powodu awansu do turnieju olimpijskiego – powiedział trener biało-czerwonych i dodał, że fani siatkówki w Polsce wielokrotnie wspierali narodowy zespół.

Biało-czerwoni zagrają w grupie z Niemcami, Serbią oraz Belgią. W innej zmierzą się Francja, Rosja, Bułgaria i Finlandia. Do półfinału zakwalifikują się po dwie najlepsze drużyny. Turniej rozegrany zostanie od 5 do 10 stycznia.

– Jesteśmy co prawda mistrzami świata, ale podobnie jak złoci medaliści poprzednich igrzysk czy mistrzowie Europy – nie mamy awansu do Rio de Janeiro 2016. Byliśmy bliscy dokonania tego w Pucharze Świata w Japonii, ale decydujący okazał się ostatni mecz z Włochami, który został przegrany – wspominał Stephane Antiga.

Jednym z rywali reprezentacji Polski będzie Belgia. – Myślę, że wszyscy mają ten sam cel, każdy chce wygrać i wywalczyć awans. Postaramy się w Berlinie zakwalifikować się do Rio. Jeżeli nie uda nam się zwyciężyć w tym turnieju, to chcielibyśmy zająć drugie lub trzecie miejsce, żeby dalej mieć szansę w kolejnych zawodach interkontynentalnych – realnie ocenił szanse trener Belgii Dominique Baeyens. 

Awansu olimpijskiego nie mają złoci medaliści igrzysk w Londynie. Czy trener Władimir Alekno będzie mógł skorzystać ze wszystkich zawodników? Rosyjski szkoleniowiec liczy na Siergieja Tietiuchina, którego powołał do szerokiej kadry. – Z Sierożą muszę jednak porozmawiać w cztery oczy. Telefon nie wchodzi w rachubę – podkreślił trener Alekno. Kadra mistrzów olimpijskich spotka się na zgrupowaniu 23 grudnia.

Autor/Źródło: Dominika Pawlik z Luksemburga

M.Sz.