PZPS: Spotkanie udziałowców PLPS S.A.

clip_image001

W Gdańsku zakończyło się posiedzenie udziałowców Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. – klubów PlusLigi, ORLEN Ligi i Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Paweł Papke, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej witając uczestników spotkania na wstępie pogratulował klubom, które dotarły do faz finałowych europejskich pucharów.  – Gratuluję postępu naszym klubom w europejskich pucharach. Znakomity wynik męskich zespołów w Final Four Ligi Mistrzów i żeńskiego PGE Atomu Trefla po zażartej walce w finale pucharu CEV oraz znakomita organizacja Final Four Ligi Mistrzyń przez Chemika Police w Szczecinie dowodzą o postępie sportowym polskich zespołów i organizacyjnych, wysokich standardach.

Mistrzostwo seniorskiej reprezentacji mężczyzn a kilka dni temu mistrzostwo Europy kadetów przekonują, że nasza dyscyplina ma ogromny potencjał.

Zwracam się jednocześnie do prezesów klubów ORLEN Ligi o wsparcie dla nowego trenera kadry narodowej kobiet, Jacka Nawrockiego.

Szef federacji przypomniał o zbliżającym się Kongresie Polskiej Siatkówki, podczas którego omówione zostaną fundamentalne dla Polskiej Siatkówki zagadnienia: reforma statutowa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, reforma systemu rozgrywek szczebla centralnego, kwestie licencyjne (projekt wykupu przez PZPS kart zawodniczych uczniów Szkół Mistrzostwa Sportowego i inne propozycje rozwiązań). Zaprezentowany zostanie raport z działalności Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w latach 2012 – 2015 oraz propozycje tematów na jesienny Kongres Siatkówki Młodzieżowej.

Jacek Kasprzyk, Prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, w imieniu Zarządu PLPS S.A. zarekomendował zmiany w Regulaminie Profesjonalnego Współzawodnictwa. W sezonie 2015/2016 w protokole meczowym umieszczanych będzie 14 zawodniczek/zawodników, w tym dwóch libero. Dopuszczalny będzie tak zwany „transfer medyczny”, czyli w przypadku kontuzji wykluczającej udział do końca rozgrywek. Po ocenie przez niezależną komisję lekarską klub będzie mógł pozyskać nową siatkarkę/siatkarza po za „okienkiem transferowym”. Kluby będą też mogły dokooptować do pierwszego składu zawodniczkę/zawodnika z kartą klubu macierzystego.

Od sezonu 2017/2018 planowane jest uporządkowanie kwestii zawodniczek/zawodników z podwójnym obywatelstwem. W takich wypadkach zawodniczka/zawodnik, grający na tak zwanym certyfikacie będą traktowani, jako zagraniczni.

Wskazano także na konieczność przeprowadzenia gruntownych zmian w rozgrywkach europejskich pucharów. Kwestie powyższe w relacjach z Europejską Konfederacją Piłki Siatkowej ma skoordynować Zarząd Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. przy wsparciu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Do CEV skierowany zostanie także wniosek o przywrócenie zasady, że zdobywca krajowego pucharu będzie kwalifikowany do rozgrywek Ligi Mistrzów.

Omówiono warianty kalendarzy rozgrywek ORLEN Ligi i PlusLigi oraz Młodych Lig na kolejny sezon.

Prezesi PlusLigi rekomendują następujący system: w sezonie 2015/2016 o mistrzostwo zagrają drużyny z miejsc pierwszego i drugiego po rundzie zasadniczej. O medal brązowy walczyć będą zespoły odpowiednio drużyny trzeciej i czwartej lokaty. Rywalizacja o miejsca na podium rozgrywana będzie do trzech zwycięstw. Walka o pozostałe lokaty odbywać się będzie w parach: 5/6, 7/8, 9/10, 11/12, 13/14 do dwóch wygranych.

Intencją Prezesów klubów PlusLigi jest wyjście naprzeiw potrzebom reprezentacji Polski, która jest wartością nadrzędną.

Ostateczna decyzja o kształcie systemu ORLEN Ligi zapadnie podczas kolejnego, majowego spotkania udziałowców Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A.. Wstępnie przyjęto założenie, że system będzie zbliżony do obowiązującego w tym sezonie. Określono, że sezon rozpocznie się 17 października 2015 roku a zakończy 1 maja roku 2016.

Prezesi klubów ORLEN Ligi podkreślili, że o bezpośredni wpływ na potencjał rozgrywek ligowych ma pozycja reprezentacji Polski na arenie międzynarodowej i w związku z tym wnioskują o wystandaryzowanie kontraktów klubowych, w tym zawarcie w nich zapisu o obowiązku o reprezentowaniu barw narodowych.

Ustalenia poczynione podczas spotkania w Gdańsku zostaną potwierdzone podczas kolejnego, majowego spotkania udziałowców PLPS S.A.

Autor/Źródło: Janusz Uznański – rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej/ fot. Piotr Sumara