PZPS: Posiedzenie zespołu roboczego ds. wyłonienia trenera kadry kobiet

clip_image001

W Warszawie odbyło się drugie posiedzenie zespołu roboczego zajmującego się wyłonieniem kandydatów na trenera reprezentacji Polski kobiet. Zespół zapoznał się z szesnastoma ofertami.

Najwięcej, pięć aplikacji napłynęło z Włoch. W dalszej kolejności: trzy oferty dotyczą szkoleniowców z Polski, dwie Brazylijczyków i po jednej Argentyny, Chin, Niemiec, Rosji, Serbii oraz USA.

Zespół roboczy doprecyzował kryteria wyboru nowego selekcjonera żeńskiej kadry. W pierwszej kolejności trener ma podjąć wyzwanie awansu do turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Cykl olimpijski będzie pierwszym etapem oceny pracy szkoleniowca. Po pozytywnej weryfikacji współpraca będzie kontynuowana do roku 2018 włącznie. Kandydaci nie mogą łączyć pracy trenera kadry z pracą w klubie.

Wskazano także, że tegorocznymi celami reprezentacji Polski kobiet są Europejski Igrzyska Olimpijskie w Baku oraz mistrzostwa Starego Kontynentu. Podczas tych turniejów biało-czerwone mają za zadanie zdobycie maksymalnej liczby punktów w rankingu Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowe (CEV). Wysoka pozycja w rankingu zwiększa szansę na udział w olimpijskich kwalifikacjach. Miejsca 1 – 8 gwarantują prawo startu w rywalizacji o olimpijskie paszporty w styczniu przyszłego roku. Istotne będą również rozstrzygnięcia w tegorocznym Pucharze Świata i ewentualny awans drużyn europejskich z tych zawodów.

Podczas spotkania wskazani zostali czterej kandydaci, z którymi w tym i przyszłym tygodniu spotykać się będzie zespół negocjacyjny. Zaproszenie na rozmowy skierowano do dwóch polskich i dwóch zagranicznych trenerów. W skład zespołu negocjacyjnego wchodzą: Paweł Papke, Jacek Kasprzyk, Andrzej Lemek, Witold Roman, Włodzimierz Sadalski i Alojzy Świderek.

Określono także wymagane od kandydatów dokumenty, które zawierać powinny: CV, plan pracy z kadrą, opracowanie filozofii budowy i systemów gry drużyny, analizę potencjału polskiej siatkówki kobiecej, propozycję obsady sztabu szkoleniowego.

Kolejne spotkanie grupy roboczej odbędzie się w połowie przyszłego tygodnia, kiedy to zaprezentowane zostaną wyniki rozmów z kandydatami.

W przypadku pojawienia się w najbliższym czasie kolejnych, ciekawych ofert będą one brane także pod uwagę.

Autor/Źródło: Janusz Uznański – rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej