PZPS: Piotr Dudek sędzią turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro

PSU9419

Piotr Dudek, sędzia klasy międzynarodowej, został oficjalnie nominowany do prowadzenia meczów XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. – Najpierw przyszedł list od prezydenta FIVB Ary’ego Gracy, a następnie otrzymałem oficjalną nominację Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. Od wczoraj czuję się olimpijczykiem – powiedział Piotr Dudek.

– Jestem inżynierem, skończyłem elektrykę i mechatronikę na Politechnice Rzeszowskiej i Politechnice Warszawskiej. Uczę w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku przedmiotów mechatronicznych. Mechanika, mechatronika i programowanie – właśnie takich przedmiotów uczę. Większość moich znajomych myśli, że uczę wychowania fizycznego. Wcześniej przez siedem lat prowadziłem lekcje wychowania fizycznego w szkole podstawowej, nie mając kwalifikacji, bo wtedy tak można było. Uczyłem też matematyki. Później przeniosłem się do Leżajska do Technikum i uczę swoich kierunków – powiedział nam. 

Sędziuje od 1978 roku. Na zadane w trakcie FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 pytanie, czy nie ma już dość siatkówki odpowiedział: – Tak nie można mówić. Jednak czasem jestem po prostu zmęczony. Teraz akurat jestem w czołówce sędziów europejskich i na świecie, wobec tego sędziuję mistrzostwa Europy czy świata. Natomiast jeśli były wolne wakacje, to potem szło się z radością po przerwie do sędziowania. Teraz po mistrzostwach zaczyna się liga, do tego jeszcze moja druga praca i dla niej też muszę poświęcić trochę czasu.

W tym roku ze względu na wiek 55 lat odchodzi od sędziowania. Piotr Dudek był arbitrem m.in. w dwóch turniejach mistrzostw świata mężczyzn (2010, 2014), Pucharu Świata mężczyzn (2011, 2015) oraz pięciokrotnie w finałach Mistrzostw Europy (2007, 2009, 2011, 2013 i 2015). Mecze Ligi Światowej sędziuje od 2006 roku.

Sędziował 393 mecze w Serie A, Polskiej Lidze Siatkówki i PlusLidze oraz ponad sto spotkań ekstraklasy kobiet.

Podczas IO w Londynie zawody siatkówki plażowej prowadziła pani Agnieszka Myszkowska. Ostatnim polskim sędzią halowym podczas igrzysk był w 2004 w Atenach pan Ryszard Dietrich.

Autor/Źródło: Iwona Krótkiewicz, EA

M.Sz.