PZPS: Kadra juniorek na finiszu przygotowań

clip_image001

Ostatnie szlify przed turniejem kwalifikacyjnym do siatkarskich Mistrzostw Świata przechodzi reprezentacja Polski juniorek. Od piątku do niedzieli biało-czerwone powalczą w Szczyrku o przepustkę do kolejnego etapu eliminacji. O awans – gwarantowany dla najlepszej drużyny zawodów – łatwo nie będzie.

W połowie grudnia juniorska reprezentacja Polski, wówczas jeszcze bez zawodniczek występujących w klubach ORLEN Ligi, spotkała się na zgrupowaniu na obiektach Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. Po tygodniowych treningach kadra pod wodzą szkoleniowca Wiesława Popika udała się do Francji, gdzie wzięła udział w turnieju „Tournoi de Noel” z udziałem czterech zespołów – hiszpańskiego i francuskiego I-ligowca oraz młodzieżowej kadry Francji. Był to jeden z etapów szlifowania formy przed styczniową rywalizacją o udział w światowym czempionacie w kategorii juniorek.

– Graliśmy z dobrej klasy rywalkami, szkoda natomiast, że plany pokrzyżowały nam kłopoty kadrowe. Dwie nasze atakujące zmagały się po przyjeździe do Francji z grypą żołądkową. Brakowało nam generalnie zgrania i doświadczenia. Zajęliśmy ostatecznie 4. miejsce – wyjaśnia trener Wiesław Popik.

Początkiem nowego roku kadra ponownie spotkała się w Szczyrku, po uprzednim wyselekcjonowaniu 18-osobowego składu. Co ważne, do reprezentacji dołączyły już siatkarki, na których w dużej mierze opiera się gra polskiej ekipy.

W piątek, meczem z reprezentacją Holandii w hali COS-OPO w Szczyrku, Polki rozpoczną walkę o zdobycie przepustki do kolejnej fazy kwalifikacji do Mistrzostw Świata. Bezpośredni awans uzyska triumfator, drugi zespół w stawce będzie oczekiwał na wyniki z pozostałych czterech eliminacyjnych turniejów na Starym Kontynencie. Bowiem najlepsza z drużyn z miejsca drugiego także zdobędzie przepustkę do rywalizacji zaplanowanej na maj tego roku.

– Wychodzimy na parkiet oczywiście po to, aby wygrać. Ale chcemy przede wszystkim zaprezentować się z jak najlepszej strony w turnieju, którego jesteśmy gospodarzem. Holenderki i Belgijki to uczestniczki niedawnych Mistrzostw Europy. Reprezentacje te oparte są na zawodniczkach przebywających i szkolących się w jednym ośrodku siatkarskim. Zatem nie ma co oczekiwać, że będzie łatwo – zaznacza Wiesław Popik.

Turniej w Szczyrku zainauguruje konfrontacja juniorek z Belgii i Łotwy. Na godzinę 18:30 wyznaczono początek premierowego starcia Polek. W weekend biało-czerwone zagrają z Łotyszkami (sobota, g. 16:00) i na zakończenie z Belgijkami (niedziela, g. 15:00).

Program turnieju kwalifikacyjnego w Szczyrku (Hala COS-OPO, ul. Plażowa 8):

9 stycznia, piątek:

(16:00)  Belgia – Łotwa

(18:30)  Polska – Holandia

10 stycznia, sobota:

(16:00)  Łotwa – Polska

(18:30)  Belgia – Holandia

11 stycznia, niedziela:

(15:00)  Polska – Belgia

(17:30)  Łotwa – Holandia

18-osobowa kadra reprezentacji Polski juniorek:

Rozgrywające: Paulina Bałdyga, Dominika Mras, Julia Nowicka

Przyjmujące: Magdalena Damaske, Klaudia Grzelak, Aleksandra Kazała, Karolina Piśla, Kinga Stronias

Środkowe: Klaudia Alagierska, Kornelia Moskwa, Joanna Pacak, Małgorzata Śmieszek, Julia Piotrowska

Atakujące: Magdalena Stysiak, Malwina Smarzek, Aleksandra Wańczyk

Libero: Klaudia Kulig, Aleksandra Żurawska

Trener: Wiesław Popik

II trener: Oskar Kaczmarczyk

Statystyk: Iwo Wagner

Masażysta: Izabela Krzyżanowska

Przygotowanie fizyczne: Sandra Kaduk

Trener wspomagający: Miłosz Majka