LŚ 2016: Zmiany w rozgrywkach Ligi Światowej

clip_image001

Rada Ligi Światowej przyjęła dziś propozycje zmian w systemie rozgrywek. Liczba uczestników przyszłorocznych zawodów wzrośnie z 28 do 32 krajów, które zostaną podzielona na dwie grupy po 12 zespołów i jedną z ośmioma drużynami.

Ze względu na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia 2016), wszystkie mecze Ligi Światowej zostaną rozegrane w ciągu zaledwie pięciu tygodni, między 17 czerwca i 17 lipca. Spotkania Rundy Interkontynentalnej grup 1 i 2 potrwają 3 tygodnie (do 3 lipca), a grupy 3 o tydzień krócej. Turnieje finałowych czwórek (trzy najlepsze zespoły plus gospodarze) grup 2 i 3 odbędą się odpowiednio w dniach 1-3 i 9-10 lipca.

clip_image003

W finałach I dywizji weźmie udział sześć zespołów (pięć najlepszych drużyn i gospodarz), podzielonych na dwie grupy po trzy drużyny. Po fazie grupowej rozgrywanej systemem „każdy z każdym” nastąpią mecze półfinałowe i finałowe.

Gospodarze turniejów finałowych zostaną wybrani i ogłoszeni w późniejszym terminie. Skład grupy 3. zostanie potwierdzony w późniejszym terminie, odbyło się natomiast losowanie dwóch pierwszych grup.

Grupa 1 to 12 najlepszych zespołów z tegorocznej Ligi Światowej: Francja (zwycięzcy LŚ 2015), Serbia (srebrni medaliści), Stany Zjednoczone (trzecie miejsce), Polska, Brazylia, Włochy, Iran, Australia, Rosja, Bułgaria oraz Argentyna.

Dzięki poszerzeniu 1 grupy spadku do II dywizji uniknie Rosja – najsłabszy w tym roku zespół elity, natomiast awans czeka nie tylko Francuzów, którzy szturmem przeszli przez II dywizję i ostatecznie wygrali turniej finałowy pierwszej grupy. Razem z nimi do I dywizji wędrują Argentyna, Belgia i Bułgaria.

clip_image004
Na żółto zaznaczono gospodarzy grup/turniejów

Grupa 2 składać będzie się z 12 drużyn, które w tegorocznej Lidze Światowej zajęły miejsca 13 – 24. Są to: Japonia, Holandia, Kanada, Finlandia, Czechy, Kuba, Korea, Portugalia, Egipt, Turcja, Słowacja oraz Chiny. Cztery ostatnie z wymienionych to najlepsze zespoły III dywizji LŚ 2015, w tym zwycięzcy tej grupy – Egipt.

clip_image005

Autor/Źródło: FG/FIVB