CEV: Kongres CEV w Sofii – Aleksandar Boricić nowym Prezydentem

clip_image001

W Sofii trwa XXXVI Kongres Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej – CEV. Delegaci z 55 krajów zdecydowali, że nowym Prezydentem organizacji będzie Aleksandar Boricić z Serbii.

Aleksandar Boricić otrzymał 31 głosów, jego kontrkandydat Andre Meyer z Luksemburga, dotychczasowy szef europejskiej centrali siatkarskiej 21, trzy głosy były nieważne.

Polska delegacja, Paweł Papke – Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Konrad Piechocki – Członek Prezydium PZPS, Prezes PGE Skra Bełchatów głosowała na Aleksandra Boricicia, który zgodnie z deklarowanymi wcześniej oczekiwaniami polskiej federacji daje jasny przekaz, że CEV będzie sukcesywnie wzmacniać pozycję siatkówki w Europie i na świecie.

Aleksandar Boricić, zadeklarował, Konradowi Piechockiemu, że pierwszą wizytę zagraniczną złoży w Polsce i stanie się to faktem w najbliższy weekend, podczas turnieju charytatywnego z udziałem PGE Skra w Szczecinie („Giganci siatkówki”, 23 – 24 października).

– Aleksandar Boricić to wybór dający szansę na zdynamizowanie CEV i skuteczną promocję siatkówki na naszym kontynencie. Poparliśmy tę kandydaturę, bowiem Polska jest i zamierza pozostać motorem napędowym siatkówki w wymiarze międzynarodowym. W naszym, polskim interesie jest by rozwój siatkówki miał wymiar globalny – twierdzi Paweł Papke, Prezes PZPS, delegat na Kongres CEV.

– Tak, jak mówiłem przed Kongresem: Polska nie może być enklawą na globalnej mapie siatkówki. Zadaniem i korzyścią dla polskiej siatkówki jest zrównoważony, ale konsekwentny rozwój dyscypliny w wymiarze międzynarodowym. Musimy promować siatkówkę. Może nie osiągniemy poziomu popularności piłki nożnej, ale równajmy do koszykówki, czy piłki ręcznej. Aleksandar Boricić ma tego świadomość i takie stawia sobie i CEV wyzwanie a polską federację postrzega, jako lidera zmian. Dlatego w pierwszej kolejności pojawi się w Polsce –dodaje Konrad Piechocki, członek Zarządu PZPS, Prezes PGE Skra Bełchatów, Delegat PZPS na Kongres CEV.

Aleksandar Boricić urodził się w 1948 roku w Belgradzie. Rozegrał 103 spotkania w barwach reprezentacji swojego kraju (Jugosławii). Po zakończeniu sportowej kariery był trenerem, zaś od 1992 roku aż do 2015 roku pełnił funkcję prezesa rodzimej federacji. Był on w przeszłości jednym z prekursorów założenia Bałkańskiego Związku Siatkówki, a później został wiceprzewodniczącym CEV i FIVB.

Autor/Źródło: Janusz Uznański – rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej z Sofii

M.Sz.