FIVB: W Finlandii siatkówka przed hokejem na lodzie

image

Męska reprezentacja Finlandii w siatkówce została wybrana najlepszą drużyną tego kraju w 2014 roku. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo zajęli dziewiątą lokatę w FIVB Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Polska 2014. Sam szkoleniowiec został wybrany Trenerem Roku w tym kraju.
Siatkarze fińscy po raz pierwszy od 1982 roku awansowali do czempionatu globu. W ostatnich mistrzostwach w Katowicach dopingowało ich kilka tysięcy fanów, którzy w trakcie turnieju przyjechali do naszego kraju.
W głosowaniu dziennikarzy reprezentacja Finlandii wyprzedziła narodowy zespół hokeja na lodzie, który w igrzyskach w Soczi zdobył brązowy medal. Konkurentami Tuomasa Sammelvuo byli trenerzy hokejowi – Karri Kivi i Erkka Westerlund.
– Najpiękniejszym przeżycie było oglądania tłumów naszych kibiców na trybunach. To, że przyjechali tak licznie i że wspierali nas niezależnie od sytuacji na boisku, że stworzyli fantastyczną atmosferę, tak w Katowicach, jak i we Wrocławiu. Pozostanie to w mojej pamięci do końca życia, bo takich emocji nigdy się nie zapomina – mówił po mistrzostwach fiński szkoleniowiec, pytany o najprzyjemniejszy moment FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.
W czasie kariery sportowej Tuomas Sammelvuo grał w klubach czołowych lig świata m.in. w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle.