FIVB: Dwa turnieje fazy grupowej World Grand Prix siatkarek w Polsce

WGP20162G1

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej oraz Polski Związek Piłki Siatkowej mają przyjemność potwierdzić, że aż dwa turnieje fazy grupowej FIVB World Grand Prix odbędą się w Polsce, w terminach od 3 do 12 czerwca 2016 roku. Polscy kibice będą mieli okazję dopingować swoją żeńską drużynę narodową w meczach grup B2 oraz D2. Miasta-gospodarze zostaną ogłoszeni w późniejszym terminie.

II Dywizja FIVB World Grand Prix 2016 składa się z ośmiu zespołów, a oprócz Polski zagrają w niej Dominikana, Argentyna, Czechy, Portoryko, Kanada, Bułgaria oraz zwycięska drużyna III dywizji z roku 2015 – Kenia.

Tucuman w Argentynie będzie gospodarzem turnieju grupy A2, z Argentyną, Bułgarią, Dominikaną i Kenią. Polska będzie gościć u siebie turnieje grup B2 (Kanada, Czechy, Polska, Portoryko) oraz D2 (Argentyna, Kenia, Polska i Portoryko). Mecze grupy C2 zostaną rozegrane w Brnie, a zmierzą się w nich reprezentacje Bułgarii, Kanady, Dominikany oraz gospodarzy – Czech.

Faza grupowa (Runda Preliminarna) II i III dywizji składa się z dwóch turniejów po cztery drużyny, rozgrywanych w dwa kolejne weekendy (w sumie cztery grupy/turnieje). Trzeci weekend rozgrywek to finałowy turniej dywizji z udziałem czterech drużyn: gospodarzy oraz trzech najlepszych drużyn z poprzednich dwóch tygodni.

Tegoroczne rozgrywki FIVB World Grand Prix i Ligi Światowej będą bezpośrednią rozgrzewką przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro 2016. Faza grupowa Grand Prix siatkarek rozegra się w dniach 3-12 czerwca (II i III Dywizja) i 10-26 czerwca (I dywizja). Finały Dywizji II i III odbędą się w dniach 18-19 czerwca, odpowiednio w Bułgarii i Kazachstanie, natomiast finałowy turniej I dywizji będzie miał miejsce w Bangkoku (Tajlandia), między 6 i 10 czerwca.

Polska jest także gospodarzem turnieju Final Six Ligi Światowej 2016, który odbędzie się w dniach 13-17 lipca. Faza grupowa Ligi Światowej rozegra się w dniach 17-26 czerwca (III dywizja) i 17 czerwca – 3 lipca (I i II dywizja). Finały pozostałych dywizji LŚ odbędą się w dniach 1-3 lipca (III dywizja) oraz 9-10 lipca (II dywizja).

M.Sz.