CEV: Nasi rywale w fazie grupowej mistrzostw Europy

clip_image001

Kontuzja wyeliminowała Franka Depestele z udziału w mistrzostwach Europy, które od 9 do 18 października rozegrane zostaną w Bułgarii i Włoszech. Rozgrywający reprezentacji Belgii, która będzie pierwszym rywalem biało-czerwonych w fazie grupowej, nabawił się urazu dłoni w meczu towarzyskim z Finlandią. Trener Dominique Baeyens wybrał czternastu graczy, wśród których jest m.in. Simon Van de Voorde, znany m.in. z występów w Jastrzębskim Węglu.
W ME 2013 Belgia awansowała z fazy grupowej do ćwierćfinału i w końcowej klasyfikacji zajęła siódme miejsce.
Belgiia na ME 2015:
Rozgrywający: Matthias Valkiers, Stijn D’Hulst
Atakujący: Bram Van den Dries, Gert Van Walle
Środkowi: Pieter Coolman, Simon Van de Voorde, Pieter Verhees, Marijn Colson
Przyjmujący: Sam Deroo, Kevin Klinkenberg, Tomas Rousseaux, Seppe Baetens
Libero: Sijn Dejonckheere, Dennis Deroey
Drugim rywalem Polski w fazie grupowej mistrzostw Europy w Warnie będzie Słowenia, która w czempionacie Starego Kontynentu w 2011 roku zajęła dziewiąte miejsce, a w 2013 roku trzynaste. Słoweńcy wygrali ostatni Final Four Ligi Europejskiej w Wałbrzychu. W dużej mierze jest to zasługa nowego szkoleniowca reprezentacji Słowenii – Andreii Gianiego, który w kwietniu objął stanowisko pierwszego trenera. W gronie jego podopiecznych są m.in. Mitja Gasparini (były zawodnik Jastrzębskiego Węgla), Alen Pajenk (Jastrzęsbki Węgiel) i Tine Urnaut (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).
Słowenia na ME 2015:
rozgrywający: Dejan Vinčić, Gregor Ropret
atakujący: Mitja Gasparini
środkowi: Alen Pajenk, Uroš Pavlović, Danijel Koncilja, Matevž Kamnik
przyjmujący: Tine Urnaut, Alen Šket, Jan Pokeršnik, Jan Klobučar, Klemen Čebulj
libero: Jani Kovačič, Miha Plot
Trzeci rywal polskich siatkarzy Białoruś na ostatnie zgrupowanie przyleciał do Bułgarii, gdzie rozgrywa sparingi z miejscowymi zespołami. Ekipa trenera Wiktora Sidielnikowa (w 2008 roku w Łodzi wygrał z Dynamem TatTransGaz Kazań Ligę Mistrzów) pokonała m.in. Nieftiechimika Burgas 3:0 (25:19, 25:20, 25:20), w dodatkowym secie 23:25. Białorusini wyróżnili się m.in. trzynastoma punktami zdobytymi blokiem.
Białoruś: Mickiewicz (15), Awdoczenko (14), Busieł (10), Czerepowicz (9), Prońko (8), Morozow (6), Martynow (4), Wasz (3), Radiuk, Kurasz, Zaborowski (L), Budiuchin (L).

Autor/Źródło: EA

M.Sz.