CEV: LOTOS Trefl Gdańsk podekscytowany debiutem w Lidze Mistrzów

clip_image002

LOTOS Trefl Gdańsk 3 listopada (godz. 18, transmisja Polsat Sport) rozegra pierwszy w swojej historii mecz w Lidze Mistrzów. Rywalem gdańszczan będzie zwycięzca ubiegłorocznego Pucharu Challenge – serbska Vojvodina NS Seme Nowy Sad.
W fazie grupowej gdańszczanie zmierzą się z wicemistrzem Włoch – Modena Volley oraz mistrzem Słowenii – ACH Volley Lublana. O szansach wicemistrzów Polski w ich debiutanckim sezonie porozmawiali Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, Kazimierz Wierzbicki – właściciel klubu, prezes Piotr Należyty, trener Andrea Anastasi, kapitan Bartosz Gawryszewski oraz amerykański atakujący Murphy Troy.
– Dawno temu, kiedy podjęliśmy decyzję o budowie ERGO Areny, wiedzieliśmy, że Gdańsk musi mieć równie silną drużynę, jak miał wówczas Sopot w postaci koszykarzy. Miasto Gdańsk, poprzez Fundację Gdańską, stało się wówczas współinwestorem tego projektu i w ten sposób po długiej przerwie rozpoczęła się przygoda naszego miasta z siatkówką. Dziś weszliśmy na szczyty, co jest zasługą działaczy, ale przede wszystkim zawodników i trenera. Jestem przy tym zaniepokojony, że LOTOS Trefl zbyt rzadko grywa w ERGO Arenie, że sport „wypychany” jest z obiektu przez imprezy komercyjne – stwierdził prezydent.
Kazimierz Wierzbicki, założyciel i właściciel klubu, podziękował za wsparcie, którego miasto od lat udziela drużynie. Podkreślił, że klub chce stać się istotnym punktem na sportowej mapie nie tylko Gdańska, ale całego regionu. – Gdyby nie prezydent Adamowicz, nie byłoby tej hali i siatkówki na takim poziomie. Naszą misją jest to, by stawać się tym, czym FC Barcelona jest dla Katalonii.  Oczywiście jesteśmy przede wszystkim gdańskim klubem, ale chcemy być też zespołem całego Pomorza. Wciąż staramy się podejmować takie działania, żeby wszyscy nas kochali – zakończył z uśmiechem.
Od piłkarskich porównań nie stronił również prezes klubu, Piotr Należyty. Modenę, Vojvodinę i Lublanę porównał odpowiednio do Bayernu Monachium – jednego z najsilniejszych zespołów w Europie, Sevilli, która do Ligi Mistrzów awansowała dzięki triumfowi w Lidze Europy, oraz Szachtara Donieck, który choć nie jest reprezentantem najsilniejszej ligi, od lat występuje w kontynentalnej elicie. – Przed nami wielkie, historyczne wydarzenie. Marzyliśmy o tym, choć nie spodziewaliśmy się, że to marzenie uda nam się zrealizować aż tak szybko. Jesteśmy bardzo dumni. Czekają nas wielkie spotkania i fantastyczne emocje. To coś wspaniałego dla całego Trójmiasta. Będziemy walczyli o wyjście z grupy, ale najważniejsze, by zespół pokazał się z dobrej strony w każdym z meczów, zostawiał serce na boisku, a wtedy na pewno warto będzie przychodzić na te spotkania i wspierać nasz zespół – stwierdził Należyty.
Dla trenera Andrei Anastasiego mecze w tegorocznej Lidze Mistrzów będą pierwszymi, w których włoski szkoleniowiec będzie prowadził klubowy zespół w najważniejszych rozgrywkach na kontynencie. Dzięki meczom z Modena Volley będzie on mógł również odbyć swego rodzaju podróż sentymentalną. – Za chwilę wystartujemy w Lidze Mistrzów, najważniejszych rozgrywkach klubowych w Europie. To wielkie wydarzenie, w którym mamy szczęście wziąć udział. Trafiliśmy do bardzo interesującej grupy. Zmierzymy się ze znakomitą Modeną, która w mojej opinii jest jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w całych rozgrywkach. Włoski zespół pełen jest graczy prezentujących bardzo wysoki poziom i cieszę się, że będziemy mogli się z nimi zmierzyć. Dla mnie to szczególna przyjemność, bowiem sam kiedyś grałem w tym klubie, pochodzę z miejscowości leżącej nieopodal Modeny i na pewno na meczu pojawi się liczna grupa moich przyjaciół. Uważam, że mamy duże szanse na awans do fazy Playoff 12. Drużyny z Nowego Sadu i Lublany bazują na bałkańskiej szkole, przeciwko której ciężko się rywalizuje, ale my musimy się z nią zmierzyć. Mamy dobry zespół, który stale podnosi swój poziom i musimy dać z siebie wszystko, by wyjść z grupy – zauważył Anastasi.
O roli kibiców przekonywał również kapitan zespołu, Bartosz Gawryszewski. Przed 30-letnim środkowym czwarty sezon w Gdańsku, drugi w roli kapitana i pierwszy, w którym wyprowadzać będzie swój zespół również na mecze europejskich pucharów. – Przed nami Liga Mistrzów – nowe doświadczenie zarówno dla niektórych zawodników, jak i dla kibiców, którzy będą mogli zobaczyć na żywo czołowe drużyny Europy. To dla nich gramy i codziennie trenujemy. Mam nadzieję, że w tym sezonie ERGO Arena ponownie będę się wypełniać po brzegi – podkreślił Gawryszewski.
Kapitan gdańszczan występował już w tych elitarnych rozgrywkach, podobnie jak sześciu jego kolegów. Na swój pierwszy występ w Lidze Mistrzów czeka jeszcze siedmiu graczy żółto-czarnych. Najbardziej doświadczonym z nich jest Murphy Troy. Amerykański atakujący wyróżniał się we włoskiej Serie A, francuskiej Ligue A, a w ostatnim sezonie został wybrany najlepszym graczem PlusLigi, jednak w najważniejszym z europejskich pucharów wystąpi dopiero w najbliższym sezonie. – Przede mną debiut w Lidze Mistrzów. Możliwość gry przeciwko świetnym zespołom z całej Europy jest dla mnie wielkim wyzwaniem i zaszczytem. Tegoroczny terminarz będzie bardzo napięty, ale my lubimy rywalizację i jesteśmy bardzo podekscytowani, że będziemy walczyć na najwyższym europejskim poziomie – zaznaczył Murphy Troy.

M.Sz.