CEV: Kwalifikacje olimpijskie w Ankarze: Polska – Rosja 2:3

A

Polska przegrała w Ankarze z Rosją 2:3 (25:19, 25:18, 22:25, 14:25, 10:25) w meczu grupy B turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Zespół trenera Jacka Nawrockiego w spotkaniu z mistrzyniami Europy pokazał, że stać go na miejsce w czołowej trójce drużyn.

Trener Jacek Nawrocki rozpoczął pierwsze spotkanie Polek w ankarskim turnieju składem wypróbowanym w niedawnym sparingu z Turcją, ale Joanną Wołosz na rozegraniu. Już od pierwszych punktów lekką przewagę zdobyły biało-czerwone, choć Rosjanki raz po raz wyrównywały wynik, walcząc o piłkę w bardzo długich wymianach, jednak to zawodniczki z Polski schodziły na pierwszą przerwę techniczną z wynikiem 8:7. Od tego momentu Polki zaczęły uciekać Rosjankom, odskakując wynikiem na trzy oczka, a Natalia Obmoczajewa była tą, która starała się utrzymywać swój zespół w wyścigu. Zmianami w składzie próbował też zmienić sytuację trener Jurij Mariczew, ale w drugiej przerwie technicznej ponownie górą były Polki (16:13). Dzięki konsekwentnej grze, a także świetnej dyspozycji Werblińskiej, (punkty z zagrywki) oraz Skowrońskiej–Dolaty biało-czerwone utrzymały ten trend i po trzech piłkach setowych zamknęły tę odsłonę 25:19.

Drugi set to absolutna dominacja Polek, które po stracie pierwszej piłki odpłynęły rywalkom aż na 7:1, z asem serwisowym Werblińskiej na zakończenie tej wspaniałej serii. Duch w Rosjankach jakby przygasł i przewaga Polek nie tylko nie zmalała, ale rosła nadal, do 16:8 w drugiej przerwie technicznej i aż 10-punktowej różnicy przy stanie 22:12. Lekka dekoncentracja biało czerwonych w końcówce nie mogła zmienić już losów tego seta, a jedynie przedłużyła go do 25:18.

W trzeciej odsłonie meczu Rosjanki po raz pierwszy znalazły się na prowadzeniu (2:3) i choć podopieczne trenera Nawrockiego w pierwszym TTO prowadziły jednym punktem, to chwilę później serię pięciu punktów zapisały na swoim koncie (m.in. rękami Tatiany Koszelewej) zawodniczki z Rosji. Po drugiej przerwie technicznej (12:16) trener Nawrocki szukając zmian dał odpocząć Joannie Wołosz i Katarzynie Skowrońskiej-Dolacie, a Polki z Izą Bełcik na rozegraniu rozpoczęły dramatyczny pościg za rywalkami. Punkty zdobyte w bloku przez Sylwię Pycię i nieco błędów po drugiej stronie siatki zmniejszało powoli, ale konsekwentnie dystans – nie zmieniły tego challenge’e zgłaszane przez trenera Mariczewa. 20-20 i wszystko mogło się jeszcze zdarzyć. Polki objęły nawet prowadzenie 22:21, ale to był kres wyczerpującej pogoni. Seta ostatecznie z przewagą trzech punktów wygrały Rosjanki.

W secie czwartym Polki niestety już od początku zostały w tyle, a grające wyraźnie lepiej niż na początku spotkania rywalki konsekwentnie budowały swoją przewagę, aż do 10 punktów przy stanie 7:17 (7:16 w drugiej przerwie technicznej). Lekko rozluźnione tak pomyślnym wynikiem rosyjskie zawodniczki straciły do walczących aż do samego końca Polek aż pięć piłek setowych, ale ostatecznie mogły czekać na tie-break ciesząc się z seta wygranego wysoko, do 14.

Tie-break zaczął się pomyślnie, punktem z ataku Skowrońskiej-Dolaty i asem serwisowym Werblińskiej. Niestety, natychmiast swoje cztery punkty dołożyły Rosjanki, a trener Nawrocki poprosił o czas. Po wyrównaniu 4:4 oba zespoły prowadziły zaciętą walkę punkt, wymieniając się prowadzeniem. W przerwie technicznej dwa kroki do przodu były zawodniczki z Rosji. Polki nie odpuszczały, a punkt na wyrównanie 9:9 zdobyła Natalia Kurnikowska Po chwilowej przewadze 10:9 karta się jednak odwróciła, a Rosjanki dobrą grą na zagrywce i w bloku zatrzymały rywalki i zapewniły sobie zwycięstwo całym meczu.

Polska – Rosja 2:3 (25:19, 25:18, 22:25, 14:25, 10:15)

Polska: Anna Werblińska, Gabriela Polańska, Sylwia Pycia, Joanna Wołosz, Aleksandra Jagieło, Katarzyna Skowrońska-Dolata,  Paulina Maj-Erwardt (L) oraz Natalia Kurnikowska, Berenika Tomsia, Anna Grejman, trener: Jacek Nawrocki

Rosja: Jana Szczerban, Natalia Obmoczajewa, Ekaterina Kosianenko, Irina Fetisowa, Tatiana Koszelewa, Irina Zariażko, Anna Małowa (L) oraz Lubow Szaszkowa, Ekaterina Ljubuszkina, Jewgienija Starcewa, Natalja Małych, Natalia Chodunowa, trener: Jurij Mariczew

W pierwszym dzisiejszym spotkaniu Holandia przegrała w grupie A z Niemcami 2:3 (28:26, 22:25, 22:25, 25:20, 11:15)