PZPS: W Wieluniu otwarto wystawę poświęconą Mariuszowi Wlazłemu

clip_image001

W niedzielne popołudnie w Wieluniu dokonano otwarcia wystawy „Wielunianin Mariusz Wlazły – Sportowiec Świata 2014”. Uroczystość odbyła się z udziałem najlepszego siatkarza ubiegłorocznych polskich, złotych Mistrzostw Świata. Ekspozycja dostępna będzie przez rok.

Uczestników uroczystości otwarcia wystawy powitał Paweł Okrasa, Burmistrz Wielunia:  – Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie sukcesy Mariusza Wlazłego i jego kolegów, zwieńczone mistrzostwem świata wywalczonym we wrześniu ubiegłego roku. Mariusz był najlepszym zawodnikiem turnieju i ma ogromny wkład w to mistrzostwo. Dziękuję bardzo naszemu mistrzowi za przekazanie pamiątek i trofeów, Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej, Konradowi Piechockiemu, Prezesowi PGE Skry Bełchatów za wsparcie i promocję wystawy oraz Dyrektorowi Janowi Książkowi i pracownikom Muzeum Ziemi Wieluńskiej za profesjonalne przygotowanie ekspozycji.

Mariusz Wlazły nie krył satysfakcji, że w jego rodzinnym mieście może zaprezentować trofea związane ze swoimi największymi sukcesami sportowymi. – Cieszę się, że podczas mojej wieloletniej kariery – zarówno reprezentacyjnej, jak i klubowej – udało mi się zdobyć kilka wyróżnień indywidualnych, ale bez moich kolegów z zespołu nie mógłbym się tymi nagrodami pochwalić. Na wystawie są także trofea zdobyte przez reprezentację Polski, jak i PGE Skrę Bełchatów, mam więc nadzieję, że każdy z Państwa znajdzie w pomieszczeniach przy Królewskiej 1 coś ciekawego. Zapraszam serdecznie.

W najbliższym tygodniu ekspozycję uzupełnia Puchar za Mistrzostwo Świata, który na potrzeby wystawy przekazał Polski Związek Piłki Siatkowej. Powinszowania dla znanego Honorowego Obywatela Wielunia – Mariusza Wlazłego przekazał Wojciech Jędrzejewski, Dyrektor Pionu Marketingu i PR PZPS: – Panie Mariuszu, w imieniu Prezesa PZPS, Pawła Papke i całego środowiska serdecznie dziękujemy za te wszystkie sukcesy i dziękujemy, że zechciał się Pan tymi sukcesami podzielić z mieszkańcami swego rodzinnego miasta. Dzięki naszemu mistrzowi powstaje w polskim sporcie szalenie ważny zwyczaj, by swoimi sukcesami dzielić się z odbiorcami i to sukcesami rangi światowej. Pan Mariusz Wlazły jest bowiem sportowcem, który osiągnął najwyższy poziom światowy. Gratuluję Panu Burmistrzowi inicjatywy i takiego wybitnego Obywatela.

Uroczystość otwarcia wystawy wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców Wielunia i wielu gości z Polski. Przez długi czas bohater wydarzenia dzielił się z mediami swoimi wrażeniami, a odwiedzającej publiczności nie odmawiał autografów i wspólnych fotografii.

Nad kształtem ekspozycji i jej charakterem pracował Jan Książek – Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Ekspozycja jest bogata i bardzo urozmaicona: puchary, medale za sukcesy zespołowe, jak i indywidualne komponują się z adekwatnie dobraną dokumentacją fotograficzną. Ogromną atrakcją wystawy jest specjalny film dokumentujący karierę Mariusza Wlazłego, którego scenarzystą, reżyserem i montażystą jest… Mariusz Wlazły.

Wystawa będzie czynna przez cały rok, przy ulicy Królewskiej 1 w Wieluniu.

Niedzielna uroczystość to nie koniec honorowania Mariusza Wlazłego. Marcową decyzją Rady Miejskiej został on Honorowym Obywatelem Wielunia. Uroczyste nadanie tytułu odbędzie się na wieluńskim rynku 1 września o 19.00.

Wieluń to rodzinne miasto najlepszego siatkarza polskich złotych Mistrzostw Świata 2014.  Mariusz Wlazły i jego fundacja bardzo aktywnie i regularnie włączają się w życie lokalne społeczności, chociażby poprzez organizację turniejów siatkarskich dla dzieci i młodzieży i popularyzację aktywności ruchowej.

„Wielunianin Mariusz Wlazły – Sportowiec Świata 2014”

Jeden z najlepszych zawodników w historii światowej siatkówki urodził się w Wieluniu 4 sierpnia 1983 r. W rodzinnym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 2, a następnie Technikum Budowy Dróg i Mostów Kołowych w Zespole Szkół Budowlanych. W SP nr 2 jego wychowawcą była Aneta Gajewska, a nauczycielem wychowania fizycznego Leszek Pałyga, który następnie prowadził go również jako trener w Wieluńskim Klubie Sportowym. Największy sukces drużyna WKS rocznika 1983 z Mariuszem Wlazłym w składzie odniosła w 1998 roku zdobywając 5 miejsce w kraju.

Talent Mariusza Wlazłego eksplodował jednak dopiero kilka lat później, gdy przebojem wdarł się do prowadzonej przez Grzegorza Rysia reprezentacji Polski juniorów. W 2003 roku był jej podstawowym zawodnikiem i miał duży udział w wywalczeniu przez polską drużynę tytułu mistrza świata juniorów na turnieju w Teheranie. W 2006 r w Japonii, już z reprezentacją seniorów, zdobył srebrny medal mistrzostw świata. Poza tym – obok Brazylijczyka Giby i Bułgara Mateja Kazijskiego – został wybrany do trójki najlepszych siatkarzy mistrzostw.

W 2014 r. wraz z reprezentacją Polski, w rozgrywanych w naszym kraju mistrzostwach świata wywalczył złoty medal i uznany został za najlepszego zawodnika turnieju (MVP) oraz za najlepszego atakującego.

Od początku sezonu 2008/2009 jest kapitanem Skry Bełchatów.

Bierze czynny udział w akcjach społeczno – charytatywnych, współpracuje m. in. z fundacjami „Herosi”, „Możesz” i „Dr. Clown”, a ostatnio przeszedł kurs, po którym został członkiem Opolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. Jest również prezesem własnej fundacji, powstałej z myślą o dzieciach, które chcą trenować siatkówkę, a z różnych przyczyn nie mogą tego robić w klubach sportowych. Od momentu założenia Fundacja Mariusza Wlazłego organizuje dla swoich podopiecznych dwa turnieje w roku. Większość odbyła w Hali Sportowej WOSiR w Wieluniu, a jeden zorganizowano w sali Gimnazjum Publicznego w Białej.

W swoim rodzinnym mieście Mariusz Wlazły zawarł również związek małżeński. Miało to miejsce w 2006 roku, w kościele oo. Franciszkanów, a jego wybranką serca została wielunianka Paulina Drewicz, W przeszłości również uprawiała siatkówkę w WKS Wieluń. W 2009 roku urodził się ich syn Arkadiusz.

Kluby:

WKS Wieluń

SPS Zduńska Wola

PGE Skra Bełchatów (od 2003)

Al-Arabi SC (2015)

Sukcesy klubowe:

2005: Puchar Polski

2005: Mistrzostwo Polski

2006: Puchar Polski

2006: Mistrzostwo Polski

2007: Puchar Polski

2007: Mistrzostwo Polski

2008: Brązowy medal Ligi Mistrzów

2008: Mistrzostwo Polski

2009: Puchar Polski

2009: Mistrzostwo Polski

2009: Srebrny medal Klubowych Mistrzostw Świata

2010: Brązowy medal Ligi Mistrzów

2010: Mistrzostwo Polski ze Skrą Bełchatów

2010: Srebrny medal Klubowych Mistrzostw Świata

2011: Puchar Polski

2011: Mistrzostwo Polski

2012: Puchar Polski

2012: Srebrny medal Ligi Mistrzów

2012: Wicemistrzostwo Polski ze Skrą Bełchatów

2012: Superpuchar Polski ze Skrą Bełchatów

2012: Brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata

2014: Mistrzostwo Polski

2014: Superpuchar Polski

2015: Brązowy medal Mistrzostw Polski

Sukcesy reprezentacyjne:

2003: Mistrzostwo świata juniorów

2005: 4. miejsce w Lidze Światowej

2006: Wicemistrzostwo świata

2007: 4. miejsce w Lidze Światowej

2008: Ćwierćfinał Igrzysk Olim[ijskich w Pekinie

2014: Mistrzostwo świata

Nagrody indywidualne:

2006: Najlepszy siatkarz Polskiej Ligi Siatkówki

2006: W trójce najlepszych siatkarzy Mistrzostw Świata

2007: Najlepszy siatkarz Ligi Mistrzów (Złota Piłka CEV)

2008: Najlepszy atakujący Final Four Ligi Mistrzów

2008: Najlepszy siatkarz Polskiej Ligi Siatkówki

2010: Najlepszy siatkarz PlusLigi

2011: Najlepszy siatkarz PlusLigii

2012: MVP Final Four Ligi Mistrzów

2014: Najlepszy siatkarz PlusLigi

2014: MVP i najlepszy atakujący Mistrzostw Świata

2014: 2. miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2014 r.

2015: Wiktor 2014 w kategorii Sportowiec Roku

2015: Najlepszy sportowiec 2014 roku na Świecie w plebiscycie SportAccord

Odznaczenia:

2006: Złoty Krzyż Zasługi

2014: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Autor/Źródło: Janusz Uznański – rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej

M.Sz.