PZPS: Lublin krajowym liderem Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych

clip_image001

XIX-wieczny lubelski ratusz zgromadził 14 stycznia 2015 roku liczną grupę osób rozumiejących i popierających ideę upowszechniania siatkówki wśród dzieci i młodzieży poprzez rozwój Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Najbliższe miesiące powinny przynieść wzrost siatkarskich akademii w szkołach podstawowych z istniejących w Polsce już ponad 100 ośrodków do około 450.
Milowy krok w tym kierunku zrobiono w Lublinie. Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin zaprosił na spotkanie inaugurujące Akademie S.O.S. w tym mieście Waldemara Wspaniałego – szefa projektu S.O.S., Zbigniewa Krzyżanowskiego – szefa szkolenia S.O.S.,  Tomasza Wójtowicza – ambasadora lubelskich Akademii S.O.S., Marcina Prusa – ambasadora projektu S.O.S., członków zarządu Lubelskiego Związku Piłki Siatkowej na czele z prezesem Krzysztofem Iwańczukiem, koordynatorów projektu S.O.S. oraz dyrektorów 23 szkół licealnych, gimnazjalnych i podstawowych, które przystąpiły do projektu.
– Wspieramy w Lublinie rozwój sportowy dzieci i młodzieży w szkołach, czyli w miejscach gdzie takie akademie sportowe najłatwiej nam stworzyć i gdzie one najlepiej działają. Lublin jest miastem, które stawia na sport i będzie stawiał, zarówno w wymiarze infrastruktury, którą wspólnie tworzymy, ale przede wszystkim w wymiarze animacji i działań sportowych w szkołach oraz wokół szkół – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Inicjatorami akademii są cztery lubelskie szkoły działające w Programie Ministerstwa Sportu i Turystyki i Polskiego Związku Piłki Siatkowej Siatkarskich Ośrodków Szkolnych: Zespół Szkół nr 5, Gimnazjum nr 5, V Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 18 – to właśnie przy tych placówkach funkcjonować będą Akademie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.
– Trzeci rok tworzymy S.O.S.-y na najwyższym poziomie by teraz zejść w dół, do szkół podstawowych i to jest właśnie ta inicjatywa samorządowa  dyrektorów szkół i nauczycieli, którzy są w naszym projekcie, by przygotowywać młodsze dzieci do tej wyższej, profesjonalnej siatkówki. Głównym celem jest wychowanie w ciągu kilku lat zawodników, którzy w przyszłości będą grać w reprezentacji Polski, na najwyższym poziomie – powiedział Waldemar Wspaniały, szef projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Podkreślił również, że nie ma aktualnie w Polsce innego samorządu, który uczestniczy w tak dużej strukturze edukacji siatkarskiej dzieci i młodzieży.
Ambasadorem lubelskich Akademii S.O.S. złoty medalista mistrzostw świata z 1974 roku i igrzysk olimpijskich z 1976, Tomasz Wójtowicz. Ogólnopolskim ambasadorem S.O.S.-ów jest były wielokrotny reprezentant Polski w piłce siatkowej, Marcin Prus, który również uczestniczył w spotkaniu w lubelskim ratuszu. Patronami akcji są Prezydent Miasta Lublin oraz Polski Związek Piłki Siatkowej.
W Lublinie w ramach 90 klas sportowych i profilowanych, które funkcjonują  w tym roku szkolnym istnieje 26 klas piłki siatkowej. Struktura organizacyjna jest gotowa, zainteresowanie siatkówką  wśród dzieci i młodzieży jest bardzo duże o czym świadczą wypełnione trybuny na spotkaniu i pokazowym treningu Marcina Prusa w lubelskiej hali MOSiR.

Autor/Źródło: Marek Bykowski