FIVB: Polska stara się o organizację dwóch finałów Ligi Światowej

clip_image001

Polski Związek Piłki Siatkowej stara się o organizację dwóch turniejów finałowych Ligi Światowej. Tegoroczny miałby się odbyć w Krakowie, zaś w następnym roku światową czołówkę gościłoby Trójmiasto. Rywalami Polski w walce o miano gospodarza są Iran i Australia.

Pierwotnie tegoroczny turniej finałowy Ligi Światowej miał odbyć się w Brazylii i stanowić preludium przed igrzyskami olimpijskimi, które odbędą się w tym kraju w 2016 roku. Jednak na skutek kar nałożonych na Bernardo Rezende oraz jego podopiecznych za niewłaściwe zachowanie w trakcie mistrzostw świata, na znak protestu Brazylia wycofała się z chęci organizacji turnieju. Taką chęć wyraziły trzy kraje – Polska, Australia i Iran. – Australia to dla FIVB nieznany teren. Nigdy nie było tam dużej imprezy i nie wiadomo, czy byłoby zainteresowanie ze strony kibiców. Poza tym w tym roku terminarz jest napięty i nikomu nie uśmiechałaby się tak daleka podróż – uważa Andrzej Lemek. Z kolei problemem Iranu są uwarunkowania społeczno-kulturowe, zgodnie z którymi meczów nie mogą oglądać kobiety. – Jeśli nie zmienią przepisów, to raczej FIVB nie przyzna im finału LŚ – dodaje sekretarz generalny PZPS.

Wydaje się więc, że dwa najbliższe finały mogą odbyć się w Polsce, która już wielokrotnie sprawdziła się w roli gospodarza dużych imprez siatkarskich. Tegoroczny miałby odbyć się w Krakowie, a ten w 2016 roku w Trójmieście.  – FIVB postawiło swoje warunki, my swoje i czekamy. Wszystko powinno wyjaśnić się w ciągu tygodnia – zaznacza Lemek. Jeśli jednak FIVB wybierze w tym roku innego gospodarza niż Polskę, to w 2016 roku finał LŚ zostałby rozegrany w Krakowie. Poza tymi imprezami w 2017 roku Polska będzie gospodarzem mistrzostw Europy, a stara się także o możliwość organizacji mistrzostw świata w 2022 roku.