PLPS: LOTOS Trefl pełen „Siatkarzy z klasą”

clip_image001

Nie jeden, a sześciu graczy wicemistrzów Polski będzie w przyszłym sezonie opiekować się klasami z gdańskich szkół podstawowych. Rozszerzenie projektu „Siatkarz z klasą” o pięć placówek i pięciu zawodników jest efektem sukcesu pierwszej edycji.

Projekt „Siatkarz z klasą” został zainaugurowany w minionym roku szkolnym jako program pilotażowy z udziałem jednej klasy i jednego siatkarza. Wybranym graczem został Wojciech Grzyb, wicemistrz świata z 2006 roku i wielokrotny medalista mistrzostw Polski, a prywatnie wzorowy ojciec trójki dzieci. Jego „podopiecznymi” stali się zaś uczniowie klasy V ze Szkoły Podstawowej nr 8 na gdańskim Chełmie. Siatkarz i piątoklasiści szybko się zaprzyjaźnili, a udział w projekcie przyniósł zwycięstwo w organizowanym przez Wojewodę Pomorskiego konkursie „My na Pomorzu”.
– Pierwsza edycja naszego programu zakończyła się sporym sukcesem i wszystkim – uczniom, nauczycielom, Wojtkowi i pracownikom klubu – przyniosła wiele pozytywnych doświadczeń. W poprzednim roku szkolnym przekonaliśmy się, jak ważna dla realizacji celów „Siatkarza z klasą” i zadań stawianych przed uczniami jest osoba wychowawcy, który potrafi nie tylko zmotywować do działania swoją klasę, ale także zaangażować w to innych nauczycieli i rodziców. Osobowość nauczyciela opiekującego się dziećmi była dla nas jednym z najważniejszych kryteriów doboru szkół do projektu – mówi Anna Jędrzejkowska, specjalista ds. promocji LOTOSU Trefla Gdańsk.
W roku szkolnym 2015/2016 swoich siatkarskich opiekunów będą miały klasy z sześciu gdańskich podstawówek. Bartosz Gawryszewski zaopiekuje się dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 77 na Żabiance, Marco Falaschi – ze Szkoły Podstawowej nr 27 we Wrzeszczu, Mateusz Czunkiewicz – ze Szkoły Podstawowej nr 16 na Oruni, Murphy Troy – ze Szkoły Podstawowej nr 20 na Przymorzu, a Piotr Gacek – ze Szkoły Podstawowej nr 81 w Osowie. Ostatnich dwóch graczy przygotowuje się obecnie do startu w Pucharze Świata w Japonii, ale pozostali nowych „podopiecznych” poznają już 1 września podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Wojciech Grzyb oczywiście dalej będzie spotykał się ze swoją dotychczasową klasą, która w lecie z Ve stała się VIe. Gracze LOTOSU Trefla ze swoimi podopiecznymi widywać się będą przynajmniej raz w miesiącu, pomagając im w realizacji kolejnych zadań.
– Naszym nadrzędnym celem jest przekazanie dzieciom pozytywnych wartości, którymi będą mogły kierować się w życiu – dążenie do rozwoju, ambicja, ciężka praca, uczciwość, fair play, pomoc innym i pozytywna rywalizacja. Te cechy będą kształtować w nich kolejne zadania, które klasy będą poznawać w trakcie sezonu – wyjaśnia Jędrzejkowska.
W ubiegłym roku uczniowie musieli m.in. zaprojektować stroje, w których przez cały sezon uczęszczali na mecze LOTOSU Trefla, zorganizować konferencję o pozytywnym kibicowaniu z udziałem sportowców z trójmiejskich klubów, ugotować obiad dla siatkarzy w restauracji Basi Ritz czy przeprowadzić w Radiu Gdańsk wywiad z Grzybem. W tym roku ich pierwszym zadaniem ponownie będzie wykonanie projektu unikalnej koszulki, a także powitanie w projekcie jednej z innych szkół.
– Uwielbiamy siatkówkę, dlatego bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zakwalifikowani do programu. Moi uczniowie są bardzo żywiołową grupą i jestem pewna, że w trakcie meczów pokażemy innym, na czym polega wsparcie dla drużyny. Dodatkowym powodem do radości dla dzieci będzie fakt, że ich opiekunem będzie tak utytułowany siatkarz jak Piotr Gacek – mówi Aneta Cwalińska, wychowawczyni klasy Vi z SP 81 w Gdańsku. – Dzięki udziałowi w tym programie chcemy promować sport i siatkówkę, którą kochamy, a także krzewić wśród dzieci wiarę we własne możliwości i chęć pomagania drugiemu człowiekowi, współpracować z innymi szkołami i przede wszystkim dobrze się bawić – deklaruje z kolei Justyna Dmitruk, dyrektor SP 20 w Gdańsku.

autor:Michał Rudnicki,

M.Sz.